راهنمای خرید عسل طبیعی

کلیه محصولات شیراز از نظر کیفیت و اصالت تضمین میشوند.

آیا خرید عسل طبیعی کار راحتی است؟

زنبور عسل تنها موجودیست که غذایی قابل مصرف برای انسان تولید می‌کند. امروزه یافتن و خرید عسل طبیعی کار راحتی نیست. اما نمی‌توان به دلیل بی‌اعتمادی به بازار خود را از مصرف عسل طبیعی و بهره‌مندی از خواص بی‌نظیرش محروم کرد. تنها راه مطمئنِ خرید عسل طبیعی این است که اطلاعات خود را افزایش دهیم و با آگاهی اقدام به خرید کنیم.

از فروشنده برگه آزمایش عسل و در صورت امکان ضمانت‌نامه بخواهید. اگر مصرف عسلِ شما بالاست می‌توانید سالانه نمونه‌ای از عسل خریداری شده را با هزینه خودتان مورد آزمایش قرار دهید. بدین ترتیب از حفظ کیفیت محصولات فروشنده اطمینان حاصل می‌کنید. البته این کار زمانی بصرفه است که شما به یک فروشنده اعتماد کرده باشید و همواره عسل مورد نیاز را از یک برند خریداری کنید. بدین ترتیب، ارزیابی شما راحت‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود.

عسل طبیعی چگونه تولید می‌شود؟

از هر سه گرم شهدی كه زنبور عسل به كندو می‌آورد، تقریبا يک گرم عسل به دست مي‌آيد. از آنجایی که شهد گل‌ها حاوي 50 تا 80 درصد آب است، زنبور عسل بين راه و پيش از رسيدن به كندو مقداری از آبِ شهد را جذب مي‌كند و اين عمل ميزان رطوبت عسل را به حدود 17 تا 25 درصد کاهش می‌دهد.

زنبور در پروسه تبدیل شهد به عسل، انواع آنزيم‌ها همچون آنزیم دياستاز را به آن اضافه می‌كند. چهار پنجم وزن عسل را كربوهيدرات‌ها تشكيل می‌دهند و بقيه آن عبارت است از: پروتئين، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزيم‌ها، ويتامين‌ها، گرده گل و آب.

چرا باید خرید عسل طبیعی را به یک عادت تبدیل کنیم؟

چون خواص عسل و ترکیبات شیمیایی موجود در آن فوق‌العاده است.

عسل طبیعی از قديمی‌ترين و نخستين شيرين كننده‌هايی است كه انسان استفاده كرده است. شامل قندهايی چون گلوكز، فروكتوز، مواد معدني همچون منيزيم، پتاسيم، كلسيم، كلريدسديم، گوگرد، آهن و فسفات است. همچنین ویتامین‌های K، C، B6، B5، B2، B1 نيز براساس كيفيت و نوع عسل به نسبت‌هاي متفاوت در آن ديده می‌شود. علاوه بر آن در حد كمی مس، يُد و روی نيز در عسل طبیعی وجود دارد.

چرا خرید عسل طبیعی دشوار است؟

این روزها خرید عسل طبیعی به لطف متقلبان به کاری دشوار تبدیل شده است. با اینکه مصرف عسل طبیعی در سال به 60 هزار تن می‌رسد اما سالانه با 20 هزار تن مازاد تولید عسل طبیعی مواجه هستیم. تقلب‌های وافر به این مازاد عرضه امر دامن زده است. از طرفی ضعف سیستم‌های نظارتی باعث شده تا با ورود تولیدات بی‌کیفیت و تقلبی علاوه بر سلب اعتماد مشتریان، قیمت عسل‌های با کیفیت نیز در سطح بسیار پایینی نگه داشته شده است. در نتیجه ادامه تولید اصولی و صحیح و فروش عسل طبیعی از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.

ایران با داشتن حدودا 8000 گونه گیاهی و 2000 گونه گیاهی انحصاری یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی دنیا را دارد. این تنوع گیاهی به تولید انواع عسل با کیفیت در دنیا منجر شده است. تنوع گیاهی و وجود گیاهان دارویی در کشورمان باعث شده است کیفیت عسل ما در جهان بسیار بالا باشد.